Štvrtok 16. 08. 2018
Dnes má sviatok: Leonard, zajtra Milica

Bohatí a slávni preskúmajú najhlbšie miesto zemského povrchu

15. 03. 2012
Je ním Mariánska priekopa, ktorá sa nachádza 320 kilometrov juhozápadne od ostrova Guam a na jednom mieste má hĺbku až 10,91 kilometra.

Washington - Bohatí a slávni tohto sveta čoskoro preskúmajú najhlbšie známe miesto zemského povrchu - Mariánsku priekopu v Tichom oceáne, a začne s tým režisér filmu Titanic James Cameron. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Cameron a ďalší dobrodruhovia dúfajú, že sa v malých ponorkách potopia do najhlbšej časti oceánu, ktorú ľudia nenavštívili vyše 50 rokov. Mariánska priekopa sa nachádza 320 kilometrov juhozápadne od ostrova Guam a na jednom mieste má hĺbku až 10,91 kilometra. Je taká hlboká, že tlak na jej dne sa rovná tlaku troch športových úžitkových vozidiel (SUV) vyvinutom na ľudský prste na nohe.

Počas niekoľkých nasledujúcich dní plánuje Cameron dosiahnuť dno priekopy v svetlozelenej ponorke pre jedného človeka, ktorú pomohol navrhnúť.

Podnikateľ Richard Branson za ním veľmi nezaostáva. A bývalý výkonný riaditeľ internetovej spoločnosti Google Eric Schmidt financuje ďalší projekt ponorky pre veľké hĺbky, ktorá je však ešte na rysovacích doskách.

 

Foto, text: © 2012 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0

OPTIK

trnavadnes - regionálne noviny

Trnavadnes 21/2011 Aktuálne číslo
        32/2018

Prelistovať

Inzercia
Typovník a cenník

Archív novín
 

 

 

Téma čísla

Trnava hľadá opäť zhotoviteľa cykloveže na stanici.

Radnica súťaží firmu na prevoz, montáž a demontáz stánkov, ako aj ďalšie služby..

Na Družbe plánujú postaviť cvičisko. 

.

 

 

 

 

 

Počasie v Trnave