Štvrtok 19. 07. 2018
Dnes má sviatok: Dušana, zajtra Ilja, Eliáš

Veľký čínsky múr je dvakrát dlhší, než sa predpokladalo

07. 06. 2012
Podľa nových exaktných meraní má takmer 22.000 kilometrov.

Peking - Veľký čínsky múr je viac ako dvakrát dlhší, než sa doteraz predpokladalo. Podľa nových exaktných meraní má takmer 22.000 kilometrov.

Na rozdiel od všeobecne rozšírených predstáv nie je Veľký čínsky múr jedinou súvislou stavbou, ale systémom na seba nadväzujúcich obranných opevnení, ktoré sa nezriedka prekrývajú. Panovníci 13 čínskych dynastií ho budovali v priebehu takmer dvoch tisícročí.

Tím čínskych vedcov od roku 2007 vykonával komplexné merania múru, do ktorého zahrnul všetky jeho dodnes zachované aj zaniknuté úseky v 15 provinciách. Skutočnú dĺžku múru stanovili na 21.199 kilometrov.

Doteraz sa uvádzalo, že múr je dlhý zhruba 8850 kilometrov. Do úvahy sa však brali len dodnes stojace fortifikácie vybudované za dynastie Ming (14.-17. storočie n.l.).

Projekt merania iniciovaný Štátnym úradom pre kultúrne dedičstvo je súčasťou snáh o zachovanie jednej z najpopulárnejších turistických atrakcií Číny pre budúce generácie.

Až tri štvrtiny existujúcich opevnení z obdobia dynastie Ming sú v zlom stave. V neporušenom stave je len približne 8,2 percenta z dĺžky múru, napísal britský denník Daily Telegraph.

 

Foto, text: © 2012 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0

OPTIK

trnavadnes - regionálne noviny

Trnavadnes 21/2011 Aktuálne číslo
        27/2018

Prelistovať

Inzercia
Typovník a cenník

Archív novín
 

 

 

Téma čísla

Nová šéfka divadla nastúpi do funkcie 1. septembra.

V Majcichove vznikne rodinný minipivovar, zásobovať chce lokálne podniky v okolí.

Chodník na Dohnányho sa dočká rekonštrukcie. 

.

 

 

 

 

 

Počasie v Trnave