Utorok 21. 05. 2019
Dnes má sviatok: Zina, zajtra Júlia, Juliana

Pre turistiku do Turecka sa dajú získať víza elektronicky

17. 07. 2013
Zaregistrovať sa možno na webovej stránke www.evisa.gov.tr, ktorá má tureckú a anglickú mutáciu.

Bratislava - Turecko zaviedlo k 17. aprílu tohto roka systém elektronického udeľovania víz. Ten je platný pre účely turistiky a obchodné cesty pre občanov 94 krajín sveta. Plne nahrádza vízovú nálepku udeľovanú na veľvyslanectvách a generálnych konzulátoch Turecka v zahraničí, ako aj vízovú známku udeľovanú na hraničných priechodoch pri vstupe do Turecka.

Ako priblížil riaditeľ konzulárneho odboru slovenského ministerstva zahraničných vecí Vladimír Jakabčin, zaregistrovať sa možno na webovej stránke www.evisa.gov.tr, ktorá má tureckú a anglickú mutáciu. Po zadaní nevyhnutných osobných údajov a zaplatení správneho poplatku prostredníctvom kreditnej karty vo výške 20 amerických dolárov (15 eur) dostane žiadateľ e-vízum na e-mailovú adresu, ktorú uviedol. Treba ho vytlačiť a prezentovať na hraničnom priechode.

"Je dôležité mať vytlačený formulár pri sebe. Ten slúži ako doklad, že ste sa zaregistrovali a máte vízum," priblížil Jakabčin.

V prípade vycestovania za štúdiom alebo zamestnaním sa musia žiadosti o víza naďalej podávať na veľvyslanectvách alebo generálnych konzulátoch Turecka v zahraničí.

Elektronický systém udeľovania víz rozdeľuje žiadateľov podľa štátnej príslušnosti. V prvej je zaradených 40 štátov, medzi nimi aj SR. Občania týchto štátov získajú e-víza bez spĺňania špecifických kritérií. Slovákom sa udeľujú víza na dobu 180 dní s dĺžku pobytu 30 dní a umožňujú viacnásobný vstup do krajiny.

Do druhej skupiny je zaradených 54 štátov. Žiadatelia musia spĺňať niekoľko ďalších kritérií a podmienok na ich získanie.

Foto, text: © 2013 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0