Štvrtok 19. 07. 2018
Dnes má sviatok: Dušana, zajtra Ilja, Eliáš

Príčinu alergie u zvieraťa najlepšie identifikuje krvný test

21. 05. 2014
Nie všetci majitelia zvierat využijú možnosť krvného testu, odradí ich cena, ktorá sa pohybuje nad 100 eur.

Bratislava – Príčiny alergických príznakov u zvierat najlepšie diagnostikuje krvný test. Ten presne určí potravinovú komoditu či druh peľu, ktoré sú alergénom.

Veterinárny lekár MVDr. Pavol  Čech pre TASR uviedol, že výskyt alergií sa podobne ako u ľudí zvyšuje. "Sú to rôzne druhy alergií, na peľ, prach i roztoče, no zvyšujú sa aj alergie, ktoré vyvolávajú prísady v jedle," skonštatoval Čech.

Príznaky alergie možno odhaliť jednoducho. Ak ide o peľové alergie, ktoré väčšinou nastupujú po prvej kosbe tráv, zviera si začne škrabať prípadne lízať labky, keďže alergia sa v tomto prípade prejaví najčastejšie medzi prstami. "Koža je tam sčervenalá, môže byť aj šupinatá," upozornil Čech. V prípade potravinových alergií sa často stáva, že alergia sa prejaví začervenaním a svrbením na vnútornej strane ušnice. "Zviera si tak často ucho šúcha o koberec či o trávu," doplnil zverolekár.

Ak chceme zistiť presnú príčinu alergie, najlepšie je urobiť krvný test." Dokáže zistiť alergén až v prípade 16 potravinových komodít, rovnako presne vyšpecifikuje i peľový alergén," vysvetlil veterinárny lekár. Na základe výsledkov sa stanoví liečba. Veterinárny lekár môže odporučiť homeopatickú liečbu, pri ktorej sa lieky začnú podávať mesiac pred vegetačným obdobím a podávajú sa až do nástupu zimy. Druhou možnosťou sú klasické antihistaminiká, dopĺňané protizápalovými liekmi a preparátmi na zvýšenie imunity.

Nie všetci majitelia zvierat využijú možnosť krvného testu. Odradí ich cena, ktorá sa pohybuje nad 100 eur. Alternatívou v prípade potravinovej alergie je tzv. eliminačná diéta, ktorá trvá osem týždňov. "Po tomto období, po ktorom by alergické príznaky mali ustúpiť, podáme provokačný test, keď zvieraťu dáme žrať to, čo žralo obvykle predtým," vysvetlil Čech. "Ak pár hodín po tomto teste sa znova objavia príznaky alergie, je to potvrdenie, že alergén sa nachádza v zložení potravy, ktorú zviera konzumovala pred diétou, žiaľ, neurčí nám presne, čo alergiu spôsobuje," uviedol Čech.  Dodal, že zviera je potom odkázané na eliminačnú diétu doživotne.

Foto, text: © 2014 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0

OPTIK

trnavadnes - regionálne noviny

Trnavadnes 21/2011 Aktuálne číslo
        27/2018

Prelistovať

Inzercia
Typovník a cenník

Archív novín
 

 

 

Téma čísla

Nová šéfka divadla nastúpi do funkcie 1. septembra.

V Majcichove vznikne rodinný minipivovar, zásobovať chce lokálne podniky v okolí.

Chodník na Dohnányho sa dočká rekonštrukcie. 

.

 

 

 

 

 

Počasie v Trnave