Štvrtok 19. 07. 2018
Dnes má sviatok: Dušana, zajtra Ilja, Eliáš

V prípade núdze v zahraničí volajte na prvé číslo uvedené v uvítacej sms

16. 06. 2014
V uvítacej sms sú dva kontakty, prvý je na veľvyslanectvo SR pre príslušnú krajinu a druhý na nonstop službu ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí v Bratislave.

Bratislava - Slovákom po prekročení hraníc príde do ich mobilov uvítacia sms, v ktorej sú uvedené telefonické kontakty pre prípad núdze. Napriek tomu, že táto služba funguje od februára minulého roka, nájde sa veľa ľudí, ktorí nevedia, na ktoré z uvedených čísiel majú volať.

Sú v nej dva kontakty, prvý je na veľvyslanectvo SR pre príslušnú krajinu a druhý na nonstop službu ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí v Bratislave.

Podľa riaditeľa Konzulárneho odboru ministerstva Vladimíra Jakabčina sa stáva často, že ľudia volajú na ústredie do Bratislavy, čím v kritických okamihoch strácajú drahocenný čas. "Z povahy veci ide o tie prípady, s ktorými je potrebné pomôcť na mieste a pomoc potrebujú od niekoho, kto je blízko. V drvivej väčšine im dáme práve to číslo, ktoré majú v sms uvedené ako prvé," vysvetlil.

Ako dodal, ľudia sa nemusia obávať, že sa im na ňom ozve niekto v miestnom jazyku. "Ozve sa im slovenčina. Je to číslo, ktoré funguje 24 hodín denne, sedem dní v týždni," zdôraznil s tým, že ministerstvo odporúča volať na prvé číslo, ktorým je slovenská ambasáda.

K núdzovým prípadom patrí napríklad krádež či strata cestovných dokladov a financií, sprostredkovanie rýchlej zdravotnej služby, pomoc pri zadržaní, autonehoda, úraz, hospitalizácia, úmrtie či odobratie detí orgánmi cudzieho štátu.

Foto, text: © 2014 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0

OPTIK

trnavadnes - regionálne noviny

Trnavadnes 21/2011 Aktuálne číslo
        27/2018

Prelistovať

Inzercia
Typovník a cenník

Archív novín
 

 

 

Téma čísla

Nová šéfka divadla nastúpi do funkcie 1. septembra.

V Majcichove vznikne rodinný minipivovar, zásobovať chce lokálne podniky v okolí.

Chodník na Dohnányho sa dočká rekonštrukcie. 

.

 

 

 

 

 

Počasie v Trnave