Streda 20. 02. 2019
Dnes má sviatok: Lívia, zajtra Eleonóra

Stratu cestovných dokladov v zahraničí treba nahlásiť miestnej polícii

18. 06. 2014
V prípade, že by dovolenkujúci doklad po nahlásení jeho zmiznutia na polícii predsa len našli, používať ho nesmú.

Bratislava – Stratu alebo krádež cestovných dokladov v zahraničí je nutné najskôr nahlásiť miestnej polícii, ktorá o tom vystaví potvrdenie. S ním treba zájsť na zastupiteľský úrad SR alebo generálny konzulát, ktorý pre návrat domov vydá náhradný cestovný doklad. Ten má časovo obmedzenú platnosť a slúži iba na jednorazovú cestu späť na Slovensko.

V prípade, že by dovolenkujúci doklad po nahlásení jeho zmiznutia na polícii predsa len našli, používať ho nesmú. "Tento nález je už irelevantný. Strata je registrovaná políciou, je v elektronických systémoch. Na hranici vás nepustia, lebo cestujete s ukradnutým alebo strateným dokladom. Ambasáda vystaví náhradný doklad, hoci budete mať platný cestovný doklad," upozornil riaditeľ Konzulárneho odboru ministerstva zahraničných vecí Vladimír Jakabčin.

Poplatok za vystavenie náhradného je 10 eur. Na jeho vydanie je potrebné vyplniť žiadosť, preukázať svoju totožnosť a dve fotografie pasového formátu.

Ak v danej krajine nie je žiadna slovenská ambasáda, generálny konzulát alebo honorárny konzulát, pomoc poskytne zastupiteľský úrad ktorejkoľvek inej členskej krajiny Európskej únie, ktorý má v danom štáte svoje sídlo.

Za cestovný doklad sa považuje cestovný, diplomatický alebo služobný pas, ale aj občiansky preukaz. Ten však možno použiť iba v krajinách, kde ho ako cestovný doklad uznávajú.

V prípade, ak sa niekto zdržiava v cudzine dlhší čas, môže o vydanie občianskeho preukazu, vodičského preukazu či pasu požiadať priamo na zastupiteľskom úrade SR. "Naše veľvyslanectvá ich nevydávajú namieste. Prijímajú žiadosti, ktoré sa posielajú na Slovensko, kde sa spracujú, zašlú naspäť a prostredníctvom veľvyslanectva odovzdajú žiadateľom," priblížil Jakabčin.

Žiadosť o nový občiansky preukaz, ktorý má pôvodný vydaný po 1. júli 2008, môže podať na veľvyslanectve alebo generálnom konzuláte len občan, ktorý má trvalý pobyt v SR. Týka sa to prípadov krádeže, straty, skončenia platnosti či zmeny mena alebo priezviska jeho držiteľa. Podobné je to pri obnove alebo výmene vodičského preukazu.

Foto, text: © 2014 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0