Piatok 15. 11. 2019
Dnes má sviatok: Leopold, zajtra Agnesa

Dni slovenskej literatúry približujú aj dielo Juraja Fándlyho

16. 10. 2014
Rozsiahly literárny festival ponúka až do nedele 19. októbra vyše 90 podujatí, v ktorých sa predstaví takmer 150 autorov a ilustrátorov, hudobníci a ďalší účinkujúci.

Bratislava - Dni slovenskej literatúry - nultý ročník festivalu, ktorého cieľom je zvýšiť záujem širokej verejnosti o pôvodnú slovenskú tvorbu, má dnes v programe aj predstavenie Dúverná zmlúva mezi Mňíchom a Diáblom. Ide o inscenované pásmo diela osvietenského prozaika Juraja Fándlyho (1750-1811), ktoré približuje v priestoroch bratislavského V-klubu pozoruhodnú tvorbu nášho klasika. Úlohy "predmlúvača" (rozprávača) v aktualizovanom diele slovenského spisovateľa a kňaza sa ujal autor špeciálneho projektu, spisovateľ Silvester Laurík, ďalej účinkujú violončelista Jozef Lupták v úlohe mnícha a akordeonista Boris Lenko, ktorý stvárňuje diabla. "Snažíme sa formou hudobno-literárneho, literárno-hudobného happeningu odprezentovať to najpodnetnejšie, najzaujímavejšie z Fándlyho," povedal v rozhovore pre TASR Silvester Laurík s tým, že projekt predstavili v premiére už v roku 2011 v bratislavskom Divadle Astorka Korzo'90.

"Fándly bol považovaný za temer heretika vo svojej dobe a polemizuje s osvietenskými reformami a názormi, a potom s veľmi konzervatívnou reakciou na ne, ktorá sa aj dnes ukazuje byť aktuálnou," poznamenal. Opus, ktorý vznikol na podnet Literárneho informačného centra (LIC) pred tromi rokmi, je priaznivo prijímaný predovšetkým mladými ľuďmi. "Naozaj, neskutočne zabáva fonetická kvalita bernolákovčiny v kombinácii s hudbou, ktorá je síce voľnou autorskou improvizáciou oboch muzikantov, ale vychádza z dobovej barokovej a klasicistickej hudby."

Pôvodné dielo propagátora bernolákovskej spisovnej slovenčiny Juraja Fándlyho Dúverná zmlúva mezi Mňíchom a Diáblom má 400 strán, autori z dlhého opusu nevynechali nič podstatné. Predstavenie má ouvertúru a záverečnú rekapituláciu, kde sa v skrátenej podobe opakuje všetko, čo sa v jadre samotného diela rozpracovalo do detailov. "Do istej miery to bolo myslené ako moralita, takže tam je všetko niekoľkokrát zdôraznené a interpretované. Napriek tomu, že sme z toho urobili hodinový program, o nič podstatné od Fándlyho po obsahovej a postojovej stránke dnešný divák nepríde," zdôrazňuje Laurík.

V predstavení znie celú hodinu (až na malé výnimky) iba bernolákovčina. "Milujem jazyk ako matériu a bernolákovčina je prvý temer kodifikovaný jazyk, kultúrny jazyk, ktorým vznikala svetská literatúra na našom území vo väčšom rozsahu," objasňuje Silvester Laurík svoj záujem o dielo osvietenského prozaika. V druhom pláne ho podľa vlastných slov oslovili paralely Fándlyho diela k dnešku. "Máme pocit, že sme oveľa ďalej v nazeraní na niektoré podstatné stránky nášho života, než boli naši predchodcovia 20, 30, 50 rokov dozadu. Ukazuje sa, že už aj pred 200 rokmi mali intelektuálne elity svojej doby na niektoré veci oveľa pokrokovejší názor, ako má väčšina ľudí dnes. A toto je na Fándlym najvzrušujúcejšie."

Dni slovenskej literatúry (DSL) pripravili LIC, Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS) a Spolok slovenských spisovateľov (SSS) pod garanciou ministerstva kultúry SR. Rozsiahly literárny festival ponúka až do nedele 19. októbra vyše 90 podujatí, v ktorých sa predstaví takmer 150 autorov a ilustrátorov, hudobníci a ďalší účinkujúci. Najväčší literárny festival sa koná v bratislavských kníhkupectvách, školách, divadlách, knižniciach, v Starej tržnici, v A4-nultom priestore, Slovenskej národnej galérii i Zičiho paláci. Celý program nového festivalu nájdu záujemcovia na www.dnislovenskejliteratury.sk.

Foto, text: © 2014 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0