Streda 20. 02. 2019
Dnes má sviatok: Lívia, zajtra Eleonóra

Pred odchodom na dovolenku si skontrolujte auto

23. 06. 2015
Podľa odborníkov by motorista nemal zabudnúť aj na kontrolu tlaku v pneumatikách.

Bratislava - Prichádza čas dovoleniek a väčšina slovenských dovolenkárov využíva pri ceste za oddychom vlastný automobil. Prípravu auta však netreba podceňovať, najmä nie po dlhej zime, keď bolo vozidlo vyťažené väčšmi ako v iných obdobiach. Skontrolujte si preto svoje auto pred dlhou cestou a vystríhajte sa zbytočných problémov.

"Nezanedbávajte technický stav vášho vozidla. Pri ceste za oddychom ide najmä o vašu bezpečnosť i celej posádky. Pred cestou do zahraničia by mal každý vodič podrobiť svoje vozidlo prehliadke. Preto odporúčame navštíviť autorizované servisy, ktoré garantujú odbornú prehliadku automobilu," radí Martin Dobiš, mediálny zástupca AAA AUTO.

Podľa odborníkov by motorista nemal zabudnúť na kontrolu tlaku v pneumatikách. Na dlhú cestu s plne naloženým kufrom je treba pneumatiky viac dohustiť. Správne nahustená by mala byť aj rezerva.

Dôležitá je výmena oleja, brzdovej či chladiacej kvapaliny, ako aj kontrola dátumu poslednej výmeny oleja alebo brzdovej kvapaliny. Dôležitou súčasťou každého vozidla je povinná výbava. Základom je lekárnička, náhradné koleso, kľúč na matice, resp. skrutky kolies, zdvihák. Skontrolovať treba aj ťažné lano, elektrické poistky, výstražný trojuholník, sadu náhradných žiaroviek a reflexnú vestu. V Turecku sa napríklad vyžaduje aj hasiaci prístroj.

V aute by nemali chýbať formulár z poisťovne - správa o nehode a aj zelená karta zákonnej poistky.

Dýchať v aute čistý vzduch je pre posádku veľmi dôležité, a preto by mala byť dezinfikovaná a naplnená klimatizácia.

Odborníci vodičom odporúčajú aj vizuálnu kontrolu funkcií všetkých vonkajších žiaroviek. Dôležité je aj nastavenie sklonu predných svetlometov. Nesprávny sklon predných svetlometov alebo nefunkčné nastavenie sklonu svetlometov môže mať za následok nedostatočné osvetlenie vozovky, prípadne oslňovanie protiidúcich vozidiel.

Foto, text: © 2015 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0