Streda 20. 02. 2019
Dnes má sviatok: Lívia, zajtra Eleonóra

Každé dieťa cestujúce do zahraničia musí mať vlastný pas

29. 06. 2015
Pre deti do šesť rokov sa vystavuje na dva roky, maloletým od šesť do 16 rokov na päť rokov a občanom starším ako 16 rokov s platnosťou na desať rokov.

Bratislava – Pri cestovaní na dovolenku do zahraničia musia mať aj tí najmladší členovia rodiny vlastný cestovný pas. "Každé maloleté dieťa aj nemluvňa musí mať cestovný doklad," pripomenul riaditeľ konzulárneho odboru ministerstva zahraničných vecí Vladimír Jakabčin.

Cestovný pas SR sa vydáva s územnou platnosťou do všetkých štátov sveta. Pre deti do šesť rokov sa vystavuje na dva roky, maloletým od šesť do 16 rokov na päť rokov a občanom starším ako 16 rokov s platnosťou na desať rokov. V prípade, ak je niekto držiteľom pasu s platnosťou na desať rokov, tak druhý cestovný pas sa mu vydá na päť rokov.

Jakabčin upozorňuje, že pred vycestovaním je potrebné sa pozrieť, kedy končí dátum platnosti. Spravidla to musí byť šesť mesiacov po očakávanom návrate zo zahraničia. "Ak máte pas, ktorý v tej dobe exspiruje, môžu byť problémy pri vstupe alebo návrate," dodal.

Ak dieťa necestuje na dovolenku so svojimi rodičmi alebo iba s jedným z nich, ministerstvo odporúča zabezpečiť si súhlas rodiča s cestou. "Takýto súhlas je veľmi užitočný," poznamenal Jakabčin s tým, že jeho forma závisí od krajiny, kam sa smeruje. Informácie sa dajú zistiť na stránkach zastupiteľských úradov štátu návštevy. V niektorých prípadoch musí byť podpis rodiča alebo zákonného zástupcu overený notárom, inde stačí iba jednoduchý súhlas rodičov alebo zákonného zástupcu.

Napríklad chorvátske orgány pri ceste neplnoletých detí v sprievode iných osôb ako rodičov nevyžadujú overené potvrdenie o súhlase alebo splnomocnenie rodičov.

Foto, text: © 2015 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0