Streda 20. 02. 2019
Dnes má sviatok: Lívia, zajtra Eleonóra

Z dovolenky z tretích krajín si možno doviezť len určité množstvá tovaru

30. 06. 2015
Letecky si môžu doviezť tovar maximálne za 430 eur, pri vyšších hodnotách už treba počítať s platením cla či dane.

Bratislava – Z dovolenkových destinácií mimo krajín Európskej únie si slovenskí občania môžu doviezť len určité množstvá neobchodného tovaru. Podmienkou je tiež, že pôjde o príležitostný dovoz a množstvo výrobkov nesmie vzbudzovať podozrenie, že sa dovážajú na obchodné účely.

"Letecky si môžu doviezť tovar maximálne za 430 eur, pri vyšších hodnotách už treba počítať s platením cla či dane. Pri inom spôsobe dopravy sa limit znižuje na 300 eur a cestujúci mladší ako 15 rokov si bez preclenia môžu doviezť tovar len do hodnoty 150 eur. Vzťahuje sa to na všetky krajiny mimo Európskej únie. Pre cigarety či alkohol platia samostatné limity," upozornila hovorkyňa Finančnej správy (FS) SR Patrícia Macíková.

Oslobodený od cla a platieb je dovoz najviac 200 kusov cigariet, 100 kusov krátkych cigariek, 50 kusov cigár a najviac 250 g tabaku na fajčenie. Pokiaľ ide o alkohol a alkoholické nápoje, možno si doviezť najviac 1 liter nad 22-% alkoholu, 16 litrov piva, 4 litre tichého vína, 2 litre šampanského a najviac 2 litre do 22-% alkoholu. Tieto oslobodenia sa nevzťahujú na osoby mladšie ako 17 rokov.

Iný tovar, akými sú napríklad parfumy, si môže každý doviezť bez obmedzenia, avšak opäť platí, že celková hodnota tovaru nesmie presiahnuť 430 eur a 150 eur, pokiaľ ide o dieťa do 15 rokov. Kávu maximálne 500 gramov alebo 200 gramov kávového extraktu a esencie, maximálne 100 gramov čaju alebo 40 g čajového extraktu a esencie.

"Neobchodným sa chápe tovar v batožine cestujúceho, ktorý dováža z tretích krajín, je určený na jeho osobnú spotrebu alebo osobnú spotrebu jeho domácnosti, alebo je určený ako dar," spresnila Macíková.

 

Foto, text: © 2015 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0