Streda 20. 02. 2019
Dnes má sviatok: Lívia, zajtra Eleonóra

Dovolenkári by mali byť obozretní pri exotických jedlách

05. 08. 2015
Dôkladne treba dodržiavať aj zásady osobnej hygieny, najmä si často umývať ruky mydlom.

Bratislava – Dovolenkári by počas pobytu v cudzine mali klásť dôraz na viaceré opatrenia. Obozretní by podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR mali byť pri stravovaní, slnení, dbať by mali aj na výbavu lekárničky pre cestovateľov. Dôkladne treba dodržiavať aj zásady osobnej hygieny, najmä si často umývať ruky mydlom.

Potraviny od pouličných predavačov radia hygienici vôbec nekupovať. Vhodné je konzumovať dôkladne tepelne spracované mäso a nejesť neumytú surovú zeleninu. "Pri ovocí je lepšie siahnuť po takom, ktoré sa dá ošúpať," upozornil hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Odporúča vyhýbať sa aj surovému mäsu a rybám, majonézam, vajíčkam a surovým misám, nebalenej zmrzline, či vode z vodovodov. "Nápoje treba piť len z originálnych balení, na kávu a čaj používať prevarenú vodu," uviedol. S tou by si dovolenkári mali umývať aj zuby.

Na pláži by cestovatelia nemali ležať na holom piesku a nechodiť bez obuvi. Na hlave by mali mať klobúky alebo čiapky, s opaľovaním treba podľa Rovného začať postupne. "Odporúčaný pobyt na slnku je po tretej hodine poobede, deti mladšie ako jeden rok by sa slnečnému žiareniu nemali vystavovať vôbec," podotýka. Potrebné je tiež vyhnúť sa kúpaniu či rybárčeniu v neznámych vodách.

Lekárnička pre cestovateľov musí byť v suchu, chlade a tme. Zohľadniť pri liekoch treba aj vedľajšie účinky či interakcie s inými liekmi. "Obsahovať by mala lieky proti horúčke a bolestiam hlavy, hnačke, zápche, nevoľnosti, antihistaminiká či kvapky do očí a nosa," konštatoval Rovný. Dôležité sú aj dezinfekčný prostriedok, pohotovostné obväzy, pinzeta, nožničky, náplasti či lieky proti plesňovej infekcii nôh. V prípade pobytu v oblasti s výskytom malárie si treba pribaliť aj liek na ochranu proti nej.

Podrobnejšie informácie pre cestovateľov možno nájsť na oficiálnej stránke ÚVZ SR.

Foto, text: © 2015 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0