Nedeľa 21. 10. 2018
Dnes má sviatok: Uršula, zajtra Sergej

Dcéra svedka vraždy Johna F. Kennedyho žaluje vládu kvôli filmovému záznamu

24. 11. 2015
Jacksonová vyhlásila, že záznam jej otca by mohol určiť, či bol na Dealey Plaza prítomný aj druhý strelec, ako tvrdia zástancovia konšpiračných teórií.

Dallas - Žena, ktorej otec v roku 1963 natočil amatérsky záznam zavraždenia amerického prezidenta Johna F. Kennedyho na dallaskom námestí Dealey Plaza, zažalovala vládu USA, požadujúc vrátenie daného filmu alebo vyplatenie odškodného vo výške desiatich miliónov dolárov.

Gayle Nixová Jacksonová podala žalobu na federálnom súde v sobotu; deň pred 52. výročím atentátu, informovala dnes agentúra Reuters. Žena tvrdí, že film natočený jej otcom Orvillom Nixom je rovnako dôležitý ako záznam zhotovený Abrahamom Zapruderom, ktorý vláda od jeho dedičov odkúpila v roku 1999 za 16 miliónov dolárov.

Nix nasnímal svoj záznam z opačnej strany prezidentskej limuzíny než Zapruder. Ešte v ten istý rok ho predal tlačovej agentúre UPI za 5000 dolárov s tým, že mu bude film vrátený po 25 rokoch. Neskôr sa však záznam dostal do rúk vládnych komisií, ktoré vyšetrovali Kennedyho zavraždenie.

Jacksonová, ktorá o atentáte napísala i knihu, vyhlásila, že záznam jej otca by mohol určiť, či bol na Dealey Plaza prítomný aj druhý strelec, ako tvrdia zástancovia konšpiračných teórií.

 

Foto, text: © 2015 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0