Streda 20. 02. 2019
Dnes má sviatok: Lívia, zajtra Eleonóra

Rok 2015 bude pravdepodbne najtepleším od predindustriálneho obdobia

25. 11. 2015
Vysoké hodnoty dosiahlo v tomto roku aj množstvo skleníkových plynov v atmosfére.

Ženeva - Tento rok sa pravdepodobne stane najteplejším od predindustriálneho obdobia, uviedla dnes Svetová meteorologická organizácia (WMO), spadajúca pod OSN. Citovala ju agentúra DPA.

V dôsledku globálneho otepľovania spôsobeného človekom i kvôli podnebnému javu El Niňo by sa mala priemerná celosvetová teplota v tomto roku zvýšiť o jeden stupeň Celzia nad doposiaľ zaznamenané rekordné hodnoty v rokoch 1880-1899, spresnila WMO.

Vysoké hodnoty dosiahlo v tomto roku aj množstvo skleníkových plynov v atmosfére - počas tohtoročnej jari sa na severnej pologuli dostali hodnoty oxidu uhličitého po prvýkrát nad symbolicky dôležitú hranicu 400 častíc na milión molekúl vzduchu. Rekordné teploty zaznamenali aj na povrchoch oceánov.

"Toto všetko sú zlé správy pre planétu," uviedol dnes generálny tajomník WMO Michel Jarraud, čítajúc z predbežného výročného hodnotenia organizácie, ktoré predniesol

Foto, text: © 2015 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0