Streda 20. 02. 2019
Dnes má sviatok: Lívia, zajtra Eleonóra

Do Česka mieri najväčšia zásielka zubrov v histórii

30. 11. 2015
Skupina siedmich zubríc smeruje do Milovíc v okrese Nymburk v Stredočeskom kraji, samice pochádzajú z troch rôznych poľských rezervácií.

Praha - Zubry z troch rôznych poľských rezervácií mieria do Česka. Napísal o tom dnes spravodajský server Novinky.cz.

Skupina siedmich zubríc smeruje do Milovíc v okrese Nymburk v Stredočeskom kraji, kde sa pridajú k divokým koňom a praturom, ktorých tam postupne priváža spoločnosť Česká krajina. Stádo ohrozených zvierat by malo podľa riaditeľa Českej krajiny Dalibora Dostála pricestovať na novú pastvinu v prírodnej rezervácií v lokalite Travina neďaleko Milovíc dnes okolo poludnia. V zmienenej lokalite budú mať zubry ohradu s veľkosťou 120 hektárov.

"Samice pochádzajú z troch rôznych poľských rezervácií. Poľskí odborníci zostavili chovnú skupinu tak, aby išlo o nepríbuzné kusy," uviedol Dostál. Z Poľska príde za stádom s niekoľkodňovým oneskorením zubrí býk, dodal.

Bezprostredne po príjazde budú zvieratá dočasne umiestnené do dvojhektárovej aklimatizačnej ohrady. Následne ich vypustia na hlavnú pastvinu. Tam ich doplní skupina divokých koní, ktoré privezú z anglického Exmooru, píšu Novinky.

Zubry patria v Českej republike k pôvodným živočíšnym druhom. Žili tu už v 10. storočí a vyhubené boli v stredoveku. Na území Česka žije už niekoľko rokov v lokalite vojenských lesov pri Ralsku v okrese Česká Lípa v Libereckom kraji nové stádo tiež z Poľska privezených zubrov. Ohrozené zvieratá sa tam podarilo rozmnožiť, vysvetľujú Novinky.cz.

 

Foto, text: © 2015 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0