Piatok 20. 09. 2019
Dnes má sviatok: Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš

Zažite tanečnú eufóriu na Festivale pohybových skladieb

10. 03. 2017
Už túto sobotu sa v Mestskej hale v Trnave uskutoční celoslovenská súťaž Festival pohybových skladieb.

Festival je už dvadsaťjeden rokov dôkazom toho, že pohyb nás baví všetkých – deti aj dospelých. Aj tento rok na vás čaká bohatý program. Do súťaže sa prihlásilo až štyristo účastníkov, ktorí predvedú viac ako štyridsať originálnych pohybových skladieb. Všetkých vás srdečne pozývame!
Pre nadšencov gymnastiky sa nesie druhý marcový víkend v rytme Festivalu pohybových skladieb. Organizátorom je Slovenská gymnastická federácia, ktorá súťaž odštartuje v sobotu 11. marca 2017 o 11.00 hod. v Mestskej športovej hale v Trnave.
„Festival pohybových skladieb je dôkazom toho, že gymnastika nie je doménou len vrcholových športovcov, ale je naozaj pre všetkých. To je myšlienkou mnohých aktivít Slovenskej gymnastickej federácie, medzi ktoré okrem tohto podujatia patrí aj projekt GYM F!T – Gymnastika pre všetkých. Projekt je zameraný na základné a stredné školy, ale aj širokú verejnosť. Jeho cieľom je prilákať všetky vekové kategórie k pravidelnému športovaniu a prelomenie bariéry v ponímaní gymnastiky a jej nedostupnosti pre bežnú populáciu,“ opisuje PaedDr. Monika Šišková, predsedníčka sekcie Gymnastika pre všetkých.
Na festivale sa stretnú kluby z celého Slovenska, aby predstavili svoju tvorbu v oblasti pohybových skladieb. Do tohtoročného 21. ročníka festivalu sa prihlásilo 22 klubov so 42 pohybovými skladbami. Súťažiť sa bude v piatich hlavných kategóriách: deti (do 6 rokov), mládež (7 – 10 rokov), juniori (11 – 17 rokov), seniori (18 – 49 rokov) a zlatý vek (50+). Z dôvodu veľkého počtu skladieb vo vekovej kategórii mládež, bude rozdelená na dve súťažné kategórie veľké a malé skladby.
Pri tvorbe pohybových skladieb sa nápadom medze nekladú. Preto nie sú výnimkou zostavy, ktoré doslova chytia za srdce. Výber témy, hudby a samotné posolstvo si volia samotní tanečníci. Porota hodnotí na základe stanovených kritérií, akými sú napríklad štruktúra a dynamika zostavy, gradácia, výber hudby, originalita, interpretácia, idea, ale aj priestorové členenie, úbory, primeranosť, či estetický dojem.
Kluby, ktoré sa chcú zúčastniť medzinárodného festivalu, sa musia zúčastniť aj Festivalu pohybových skladieb a predviesť choreografiu, ktorú pripravujú na medzinárodnú scénu.
Všetkých srdečne pozývame. Príďte podporiť súťažiacich a vychutnať si radosť z pohybu!
 

Autor: (tlačová správa)

Diskusia   1