Streda 20. 02. 2019
Dnes má sviatok: Lívia, zajtra Eleonóra

V osade na Poľane sa bude 24 nadšencov učiť vyrábať fujaru

17. 10. 2017
Fujarová škola a tvorivé dielne Dušana Holíka je štvorročné cyklické vzdelávanie.

Kyslinky - Všetkým, ktorí sa chcú naučiť vyrábať fujaru, sú určené tvorivé dielne Dušana Holíka, s miestom konania v osade Kyslinky pod Poľanou. Dielne sa uskutočnia v rámci cyklu Fujarová škola od štvrtka 19. októbra do nedele 22. októbra.

Fujarová škola a tvorivé dielne Dušana Holíka je štvorročné cyklické vzdelávanie. V minulom roku sa účastníci naučili vyrábať pastierske píšťaly, na budúci rok by sa mali priučiť technikám zdobenia a o rok neskôr cyklus vyvrcholí dielňami, kde by účastníci mali zvládnuť aj výrobu koncertnej zdobenej fujary.

Podľa Holíka sa aktuálneho workshopu zúčastní 24 nadšencov fujary a ľudových hudobných nástrojov, z čoho sú tri ženy. "Štyria účastníci sú zahraniční Slováci a jedna účastníčka je Švajčiarka, členka slovenského folklórneho súboru," uviedol.

"V minulosti tí, ktorí ovládali hru na fujaru, ovládali hru na všetky ostatné pastierske píšťaly a vedeli ich aj vyrábať. Boli univerzálni a komplexní aj ako hráči, aj ako výrobcovia. Tento element sa v dnešnej dobe úplne vytratil a preto cieľom štyroch cyklov podujatia je zachovanie tradičných výrobných postupov a odovzdanie tohto kultúrneho dedičstva našich predkov budúcej generácii," pripomenul Holík.

Podujatie bolo z verejných zdrojov podporené Fondom pre podporu umenia. Výstupom projektu boli aj dve publikácie Dušana Holíka: Fujarový spevník a Píšťalový spevník - Metodika hry na šesťdierkovú pastiersku píšťalku a dvojačku. Aktuálne sa pripravuje vydanie Vianočného fujarového a píšťalového spevníka.

Foto, text: © 2017 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0