Sobota 20. 10. 2018
Dnes má sviatok: Vendelín, zajtra Uršula

Maľby na skle Ľubomíra Kolára sú plné príbehov

29. 11. 2017
Kolár, rodák z Trnavy (1959), vyrastal v blízkej obci Pata, k tvorbe technikou podmaľby na sklo ho inšpirovali najznámejší slovenskí maliari na sklo - Ferdinand a Alexander Salzmannovci.

Trnava – Výstavou Vianoce na skle maľované – kolekciou insitných obrázkov so zimnou tematikou maliara Ľubomíra Kolára chce v predvianočnom období potešiť Trnavčanov Západoslovenské múzeum v Trnave.

Výstava potrvá od 30. novembra do 14. januára," informovala vedúca prezentačného oddelenia múzea Simona Jurčová. Kolár, ako dodala, sa vo svojej výtvarnej tvorbe zaoberá ľudovými motívmi, zobrazuje slovenské tradície, bežný život ľudí žijúcich na vidieku, striedanie ročných období a zvyky, ktoré k nim patria. Je to svet plný pokoja a čarovných momentov jednoduchého ľudského šťastia z každodenných radostí. "Tak je to aj v prípade tejto výstavy. Na troch desiatkach malieb sú zobrazené zimné motívy ako betlehem, sánkovačka, korčuľovanie, drevorubači s jedličkou a podobne. Špecifikom Kolárových malieb je zaplnenosť obrázkov príbehmi. Pred jedným sa dá stráviť aj desať minút, kým si divák prezrie všetko, čo sa tam deje," uviedla Jurčová.

Kolár, rodák z Trnavy (1959), vyrastal v blízkej obci Pata, k tvorbe technikou podmaľby na sklo ho inšpirovali najznámejší slovenskí maliari na sklo -  Ferdinand a Alexander Salzmannovci. Rovnako pochádzali z Paty a ich diela boli v nejednej domácnosti v tomto regióne. Kolár sa svojej záľube venuje už viac ako 30 rokov, jeho diela sa nachádzajú na Slovensku i v zahraničí.

Foto, text: © 2017 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0