Streda 12. 12. 2018
Dnes má sviatok: Otília, zajtra Lucia, Lukrécia

Úspech Lycosu sa skrýva v modernizácii a zodpovednom podnikaní

Úspech Lycosu sa skrýva v modernizácii a zodpovednom podnikaní

18. 12. 2017
Fabrika prešla za svoje obdobie mnohými obnovami, tou najväčšou však až po roku 2000, keď sladovne kúpil dovtedy úspešný obchodník so sladom Martin Mäsiar.

Od modernizácie po špičkový slad! To je cesta, ktorá stojí za úspechom trnavskej fabriky na výrobu sladu. Táto cesta nebola jednoduchá, sprevádzalo ju množstvo rozhodnutí a veľkých investícii. Dnes však môžeme skonštatovať, že sa podarilo a úsilie malo zmysel. Fabrika prešla za svoje obdobie mnohými obnovami, tou najväčšou však až po roku 2000, keď sladovne kúpil dovtedy úspešný obchodník so sladom Martin Mäsiar. Priniesol nový vietor v podobe prístupu i investícii. Postupne začal uplatňovať svoju víziu pre fabriku, ako modernú z pohľadu výroby, ale i z pohľadu zodpovedného podnikania. Za 17 rokov z nej urobil producenta špičkového sladu, ktorý sa vyváža do celého sveta. Navyše implementoval princípy férovosti do všetkých vzťahov, od zamestnancov cez zákazníkov až po dodávateľov. V Lycose však nezostali len pri tom, ale začali podporovať aj miestnu komunitu, či už finančne alebo aj cez dodávateľské vzťahy.
Investície do modernizácie
Keď Mäsiar prebral v roku 2000 sladovne, tak vedel, že musí obnoviť výrobu cez jej modernizáciu. To bola podľa neho kľúčová vec v tom čase. „Hneď po nástupe sa fabrika musela čo najskôr zastabilizovať po všetkých stránkach, zamestnanci, dodávatelia, či odberatelia potrebovali cítiť istotu,“ hovorí Mäsiar. Dôležité to bolo podľa neho pre to, aby mohli čím skôr začať s modernizáciou. „Postupne sme začali rozširovať výrobu, modernizovali sme pôvodné výrobné linky a začali s výstavbou nových. Chceli sme dodávať slad pre špičkové pivovarnícke koncerny, tak sme museli byť schopní vyrobiť špičkový slad,“ povedal Mäsiar. A podarilo sa. Dnes Lycos Trnavské sladovne dodávajú svoj slad do obrovských koncernov pod ktoré spadajú aj viaceré slovenské i české pivá. Sú nimi napríklad Carlsberk, Asahi, či Heineken.
Podnikajú zodpovedne
V Lycose ale nezostali iba pri generovaní ziskov, ale od začiatku si uvedomovali, že k úspechu im pomôže iba poctivosť a veľkorysosť. Princípy zodpovedného podnikania implementovali na svojich zamestnancov, dodávateľov a nezabudli ani na miestnu komunitu. „Množstvo investícií smerovalo do zlepšenia vplyvov výroby na miestne životné prostredie. Niekoľko miliónov eur sme investovali do zníženia hluku, prašnosti a rovnako sme vybudovali aj čističky odpadových vôd,“ vymenúva investície Mäsiar. Dnes je Lycos držiteľom certifikátu ISO 14001, ktoré dostávajú firmy priateľské k životnému prostrediu. Sladovne totiž s prehľadom spĺňajú všetky slovenské i európske normy. Okrem toho výrazne podporujú miestnu komunitu. Okrem projektov, ktorými podporili deti, či matky v núdzi, sa zameriavajú aj na podporu miestnych farmárov. „Takmer všetok jačmeň, ktorý je kľúčovou surovinou na výrobu sadu, berieme od farmárov z Trnavy a okolia. Sme jedna komunita a rozhodne si treba pomáhať, aby sme spolu vytvorili lepšiu klímu v celom regióne,“ dodal na záver Martin Mäsiar.
 

Autor: (reklamný článok)