Štvrtok 19. 07. 2018
Dnes má sviatok: Dušana, zajtra Ilja, Eliáš

Galéria Mlyny predstaví najkrajšie rozprávky P. Dobšinského

12. 02. 2018
V tomto roku si pripomíname 190 rokov od narodenia Pavla Dobšinského.

Nitra – Dielom Pavla Dobšinského je inšpirovaná rozprávková výstava Najkrajšie Dobšinského rozprávky, ktorá sa začne 15. februára v nitrianskej Galérii Mlyny. "Výstava bude obsahovať deväť diorám najznámejších a najkrajších rozprávok od známeho rozprávkara. Vytvorené sú v tzv. kráľovskej mierke 1:25, prostredníctvom ktorej sa dajú zobraziť zaujímavé detaily," informoval Ľuboš Trubíni z Galérie Mlyny. Výstava potrvá do 6. marca.

Diorámy boli vytvorené špeciálne pre túto výstavu. Obsahujú rozprávky Soľ nad zlato, Popolvár najväčší na svete, Zlatovláska, Múdry Maťko a blázni, Ako išlo vajce na vandrovku, Traja zhavranelí bratia a ďalšie. Súčasťou výstavy bude veľká balónová stena zhruba 8 x 8 metrov s postavičkami. Vytvoria ju umelci – balonikári pod vedením kúzelníka Talostana, ktorí použijú viac ako 8000 balónov. Stena bude obsahovať výjav z Dobšinského rozprávok.

Vydania ľudových rozprávok Pavla Dobšinského prispeli v minulosti k upevneniu postavenia spisovného slovenského jazyka a stali sa klenotmi slovenskej folkloristiky. Nestarnúce diela ako Slovenské povesti či Prostonárodné slovenské povesti dodnes slúžia ako dôležitý prameň poznania života a kultúry slovenského ľudu. V tomto roku si pripomíname 190 rokov od narodenia Pavla Dobšinského.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0

OPTIK

trnavadnes - regionálne noviny

Trnavadnes 21/2011 Aktuálne číslo
        27/2018

Prelistovať

Inzercia
Typovník a cenník

Archív novín
 

 

 

Téma čísla

Nová šéfka divadla nastúpi do funkcie 1. septembra.

V Majcichove vznikne rodinný minipivovar, zásobovať chce lokálne podniky v okolí.

Chodník na Dohnányho sa dočká rekonštrukcie. 

.

 

 

 

 

 

Počasie v Trnave