Štvrtok 24. 10. 2019
Dnes má sviatok: Kvetoslava, zajtra Aurel

Astronomické zariadenia sa cez víkend otvoria pri príležitosti Dňa hvezdární

16. 03. 2018
Najbližší víkend (17.-18. marca) čaká na návštevníkov astronomických zariadení prezentácia astronomických, fyzikálnych a prírodovedných programov, ďalej prednášky, výstavy, premietanie a rôzne vzdelávacie činnosti.

Bratislava/Brescia/Pasadena - Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove, Slovenský zväz astronómov a astronomické zariadenia na Slovensku v spolupráci pripravili na nedeľu 18. marca Deň hvezdární a planetárií. Ako ďalej upozornil portál Slovenského zväzu astronómov, priblížil sa koniec astronomickej zimy a jej posledná nedeľa sa na Slovensku v ostatných rokoch spája s astronómiou.

Aktivity spojené s týmto astronomickým sviatkom môžu byť rozložené do oboch víkendových dní, uvádza portál Slovenského zväzu astronómov. Najbližší víkend (17.-18. marca) čaká na návštevníkov astronomických zariadení prezentácia astronomických, fyzikálnych a prírodovedných programov, ďalej prednášky, výstavy, premietanie a rôzne vzdelávacie činnosti.

V prípade priaznivého počasia bude možné pozorovať Slnko, večer sa bude môcť dať vidieť nad západným obzorom jasná Venuša, ktorá bude v konjunkcii s Merkúrom. Viac informácií o miestach a časoch konania, ako aj o programovej náplni jednotlivých podujatí si záujemcovia môžu pozrieť na webovej stránke: http://dhp2018.szaa.org.

V mnohých krajinách sveta sa tohtoročný Medzinárodný deň planetárií konal 11. marca. Medzinárodná spoločnosť planetárií (IPS) informovala, že cieľom tohto dňa je priblížiť činnosť odborníkov z planetárií a hvezdární širšej verejnosti.

V Taliansku organizujú Deň planetárií od roku 1991 z iniciatívy Združenia Priatelia planetárií (AAP). To vzniklo v Brescii v roku 1986. V ďalších krajinách sveta pripravujú akcie pri príležitosti tohto dňa od roku 1995 členovia Medzinárodnej spoločnosti planetárií (IPS).

Na medzinárodnej úrovni sa tento deň využíva na podporu šírenia poznatkov týkajúcich sa astronómie a na oboznamovanie verejnosti s prácou v astronomických zariadeniach.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0