Sobota 23. 03. 2019
Dnes má sviatok: Adrián, zajtra Gabriel

Náučný chodník čaká na svoje prvé leto

08. 04. 2018
V závere uplynulej jesene dokončili posledné práce na okruhu dlhom ani nie dva kilometre a osadili tam päť informačných tabúľ.

Dolné Otrokovce – Na svoje prvé leto čaká náučný chodník Cesta chotárom Dolné Otrokovce pri Hlohovci. V závere uplynulej jesene dokončili posledné práce na okruhu dlhom ani nie dva kilometre a osadili tam päť informačných tabúľ.

Starosta Ján Maršála verí, že to pomôže zvýšiť turistický ruch v obci s 357 obyvateľmi. S nápadom zrealizovať náučný chodník prišiel pred časom on a obec podala projekt na Nadáciu Slovenskej sporiteľne, kde bola úspešná. "U nás v obci sa v spolupráci s Cechom vinárov robili v roku dva turistické pochody na trase Dolné Otrokovce-známa vináreň Jašter nad Hlohovcom. To ma inšpirovalo, že by sme mohli aj inak pritiahnuť turistov do obce,“ povedal Maršála pre TASR. Od nadácie získali 3100 eur, obec doložila tisícku a k tomu aj prácu dobrovoľníkov na realizáciu chodníka a výrobu tabúľ. "Veľmi pomáhali najmä Peter Bibza, Milan Zelenay a Miroslav Hlaváč," povedal starosta.

Na tabuliach sú informácie o histórii Dolných Otrokoviec, miestnej faune, flóre, o archeologických nálezoch v obci a okolí a na poslednej nájdu putujúci zaujímavosti zo života obce. Napríklad o rodákovi Deziderovi Engelovi, ktorý bol na lodi Carpathia šéfom reštauračného personálu vo chvíli, keď zachraňovala pasažierov potápajúceho sa Titanicu v apríli 1912. Počas cesty od jednej zastávky k druhej si záujemcovia prezrú kostol sv. Michala Archanjela, obecný úrad, miestny park, školskú záhradu s bylinkovými záhonmi, potok.

Starosta sa zapodieva myšlienkou náučný chodník predĺžiť práve až po Jašter. "Záujem majú aj v susedných Horných Otrokovciach, snáď sa nám to podarí," dodal pre TASR.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0