Štvrtok 24. 10. 2019
Dnes má sviatok: Kvetoslava, zajtra Aurel

Jubilujúcu hudobnú jar pozdravia chrámové zbory z Veľkej Británie

07. 04. 2018
Podľa dramaturga THJ Stanislava Šurina pôjde o výnimočné koncerty, ku ktorým sa 11. mája pridá ešte jeden.

Trnava – Jubilejný 50. ročník Trnavskej hudobnej jari (THJ) pokračuje v sobotu a pondelok (9.4.) v rámci cyklu Duchovná hudba katedrál Veľkej Británie dvoma koncertmi zborového spevu. Počas svojho európskeho turné sa v Kostole sv. Jakuba v Trnave predstaví najskôr Zbor katedrály sv. Petra v Exeteri a v Bazilike sv. Mikuláša Zbor katedrály Panny Márie v škótskom Edinburgu.

Podľa dramaturga THJ Stanislava Šurina pôjde o výnimočné koncerty, ku ktorým sa 11. mája pridá ešte jeden. "Kostol sv. Jakuba rozozvučí nemecký zbor Bachchor Köthen, z mesta, kde Johann Sebastian Bach pôsobil," uviedol pre TASR. Organizátorom THJ je mesto Trnava v spolupráci s Bachovou spoločnosťou na Slovensku, na oslavu polstoročnice hudobného festivalu v Trnave vybrali aj ďalších interpretov.

Zbor z katedrály sv. Petra povedie dirigent Timothy Noon, na organe bude hrať Timothy Parsons. Odznejú diela J. Tavernera, J. Dovea, H. Purcella, S. S. Wesleyho, J. Stainera, G. F. Händela. Edinburgský zbor bude dirigovať Duncan Ferguson, Škóti sa predstavia interpretáciou diel G. F. Händela, G. Faurého, B. Brittena a F. Poulenca.

THJ Finančne podporil Fond pre podporu umenia – hlavný partner festivalu, a Trnavský samosprávny kraj. Festival vznikol v roku 1968 v čase politického odmäku v bývalom Československu. Za polstoročie existencie sa na ňom predstavilo množstvo hudobných filharmónií a orchestrov, ako Slovenská filharmónia, Belehradská filharmónia, Komorný orchester B. Warchala, Musica aeterna, Solamente naturali, The Cathedral Choir Sheffied, a sólistov, ako Svjatoslav Richter, David Oistrach, Stephen Stubbs, David di Fiore a ďalší.

 

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0