Sobota 23. 02. 2019
Dnes má sviatok: Roman, Romana, zajtra Matej

Počas Svetového dňa hemofílie sa významné budovy po svete rozsvietia na červeno

16. 04. 2018
Svetový deň hemofílie bol určený na 17. apríla na počesť zakladateľa WHF Franka Schnabela, ktorý sa v tento deň narodil.

Bratislava - Významné budovy a domácnosti na celom svete sa pri príležitosti Svetového dňa hemofílie, ktorý pripadá na 17. apríl, rozsvietia na červeno ako symbol životodarnej krvi, ktorá pre ľudí s vrodenými krvácavými ochoreniami spôsobuje vážne zdravotné problémy. TASR o tom informoval Jaroslav Janovec zo Slovenského hemofilického združenia (SHZ).

„Slovenské hemofilické združenie sa pripája k iniciatíve Svetovej hemofilickej organizácie (WFH) i v tomto roku a rozšírili myšlienku červených svetiel o ďalšie monumenty aj na Slovensku," uviedol Janovec. Podľa jeho informácií budú 17. apríla na Slovensku vysvietené na červeno i Dóm svätej Alžbety a Východoslovenské múzeum v Košiciach, Europa Business Center a Hodinová veža v Banskej Bystrici, Divadelné námestie v Martine, interiér arkieru komnaty Márie Séči na Hrade Ľupča v Slovenskej Ľupči a ďalšie.

„Pripojiť sa k iniciatíve WFH a SHZ môžu aj jednotliví občania Slovenska, a to rozsvietením akéhokoľvek červeného svetla či sviečky na znak podpory pacientov s nevyliečiteľným vrodeným krvácavým ochorením," vysvetlil Janovec.

Hemofília je vrodená krvácavá choroba - genetická porucha, ktorá spôsobuje nedostatočnú tvorbu bielkoviny krvnej plazmy, a tým aj nedostatočnú zrážanlivosť krvi a zastavenie krvácania po poranení. Nedostatok koagulačného faktora, ktorý je potrebný na zrážanie krvi, vedie k nadmerným prejavom krvácavosti.

Podľa SHZ žije na Slovensku približne 589 hemofilikov, z toho 135 detí. Deti a ich rodičia musia byť denne pripravení na úskalia tohto vzácneho nevyliečiteľného ochorenia, a preto jednou z hlavných úloh projektov SHZ je aj naučiť ich aplikovať si injekčnú preventívnu liečbu – faktor na zrážanie krvi.

Podporiť projekty a aktivity SHZ pre ľudí s nevyliečiteľným vrodeným krvácavým ochorením je možné zaslaním darcovskej SMS: DMS HEMO na číslo 877.

Svetový deň hemofílie bol určený na 17. apríla na počesť zakladateľa WHF Franka Schnabela, ktorý sa v tento deň narodil.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0