Streda 20. 02. 2019
Dnes má sviatok: Lívia, zajtra Eleonóra

Tradičný turistický pochod priniesol nový rekord

10. 05. 2018
Sobotištská pätnástka je zaradená do kalendára Medzinárodnej organizácie pre ľudový šport a turistiku.

Sobotište – Klub slovenských turistov (KST) v Sobotišti zorganizoval 36. ročník turistického pochodu Sobotištská pätnástka, ktorá sa uskutočnila v utorok (8.5.). TASR informoval predseda KST v Sobotišti Ján Oravec.

Sobotištská pätnástka je zaradená do kalendára Medzinárodnej organizácie pre ľudový šport a turistiku. "Pochod si získal mimoriadnu popularitu nielen v okrese Senica, ale po celom Slovensku. Počet aktívnych účastníkov neustále stúpa, v roku 2017 absolvovalo podujatie 2402 turistov, tento rok sa počet vyšplhal až na rekordných 2743," poznamenal organizátor podujatia Juraj Koba.

Organizátori však vo vysokom počte návštevníkov vidia aj nebezpečie pre prírodu. "Ak od siedmej rána do štvrtej popoludní prejde určenou trasou v prírode masa ľudí, to určite zanechá aj negatívne stopy. Rušená zver, odpad a podobne. Vnímame to ako veľkú záťaž pre prírodu. Ešteže je to iba raz v roku," zhodnotil Koba.

Ako ďalší problém organizátori vnímajú parkovanie. "V čase konania Sobotištskej pätnástky je obec jedno veľké parkovisko áut. Ak by niekto okolo poludnia prišiel do obce, nemá jednoducho kde zaparkovať," povedal.

Organizátori pravidelne pripravujú päť rôzne náročných trás. Od najkratšej desaťkilometrovej až po najnáročnejšiu v dĺžke 50 kilometrov. Všetky trasy vedú po turistických značených chodníkoch Myjavskej pahorkatiny a Bielych Karpát.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0