Štvrtok 24. 10. 2019
Dnes má sviatok: Kvetoslava, zajtra Aurel

Výstava Gluten Free Expo Slovakia prináša informácie a novinky pre celiatikov

01. 06. 2018
Informácie o produktoch bez lepku, ale i možnosť kúpiť si výrobky pre celiatikov majú v piatok a sobotu (2. 6.) od 10. do 18. hodiny návštevníci medzinárodnej výstavy Gluten Free Expo Slovakia 2018.

Trenčín – Odborné prednášky, informácie o produktoch bez lepku, ale i možnosť kúpiť si výrobky pre celiatikov majú v piatok a sobotu (2. 6.) od 10. do 18. hodiny návštevníci medzinárodnej výstavy Gluten Free Expo Slovakia 2018 na trenčianskom výstavisku Expo Center.

Ako informoval riaditeľ výstavy Anton Sukup, aktuálne informácie zo sveta bez lepku budú poskytovať odborníci na výživu a lekári. S prednáškou Choroby vyvolané lepkom na výstave vystúpi Božena Pekárová, predsedníčka pracovnej skupiny pre celiakiu Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti, nutričná terapeutka Jarmila Kabátová bude informovať o bezlepkovej diéte a jej komplikáciách a Marian Oltman vystúpi s prednáškou Celiakia a pečeň.

„Až dve tretiny celiatikov o svojej chorobe ani netušia. Možno preto, že netrpia typickými príznakmi ako nafúknuté brucho, vracanie či nechutenstvo. Lenže táto nevyliečiteľná choroba sa môže maskovať aj za osteoporózou či migrénou alebo dokonca za neplodnosťou,“ uviedla Kabátová.

Ak podľa nej lekár diagnostikuje celiakiu, netreba podliehať panike. Dnes sa s touto diagnózou dá plnohodnotne žiť a pokiaľ pacient dodržiava bezlepkovú diétu, jeho zdravotný stav sa v podstate okamžite po nastavení na liečbu – diétu upraví. Je potrebné však dodržiavať diétu prísne a celoživotne.

"Pacient musí zo svojho jedálnička vynechať všetko, čo obsahuje lepok, resp. obilniny ako pšenica, jačmeň, raž, kontaminovaný ovos a, samozrejme, všetky výrobky z nich,“ doplnila Kabátová.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0