Streda 20. 02. 2019
Dnes má sviatok: Lívia, zajtra Eleonóra

Živnostníci oznamujú PN vo svojej pobočke Sociálnej poisťovne

13. 06. 2018
Po ukončení PN je potrebné oznámiť Sociálnej poisťovni aj ukončenie prerušenia.

Bratislava - Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) si pri práceneschopnosti uplatňujú nárok na nemocenské v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého pobytu.

Práceneschopnosť preukazujú prostredníctvom vyplneného a podpísaného II. dielu tlačiva Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti, ktoré im vystavil ich ošetrujúci lekár. Ak sú živnostníci uznaní za dočasne práceneschopných, neplatia poistné na nemocenské a dôchodkové poistenie, a to odo dňa uznania dočasnej PN až do jej ukončenia.

Aj keď počas práceneschopnosti nie je SZČO povinná platiť poistné, poistenie v Sociálnej poisťovni jej trvá. Ak by však PN trvala dlhšie ako 52 týždňov, po uplynutí tohto obdobia by sa jej podľa zákona poistenie prerušilo. Prerušenie poistenia je potom SZČO povinná nahlásiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého bydliska do ôsmich kalendárnych dní od prerušenia.

Po ukončení PN je potrebné oznámiť Sociálnej poisťovni aj ukončenie prerušenia.

TASR informovala Sociálna poisťovňa.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0