Štvrtok 19. 07. 2018
Dnes má sviatok: Dušana, zajtra Ilja, Eliáš

Slováci majú nárok na konzulárnu pomoc aj tam, kde SR nemá konzuláty

20. 06. 2018
Smernica, ktorá právo zavádza, platí od 1. mája.

Bratislava - Keď sa Slováci ocitnú v núdzi v krajine, v ktorej Slovensko nemá veľvyslanectvo alebo konzulát, môžu o konzulárnu pomoc požiadať diplomatov z ktorejkoľvek členskej krajiny EÚ. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. Smernica, ktorá právo zavádza, platí od 1. mája.
"Táto konzulárna ochrana mu musí byť poskytnutá za rovnakých podmienok, ako keby išlo o občana danej krajiny," priblížil ďalej riaditeľ konzulárneho odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Bezák. Ako príklad uvádza slovenskú občianku, ktorá sa vydala za Líbyjčana a majú spolu deti, ktoré sú občanmi SR. Keď im na území Líbye vypršia slovenské cestovné doklady, potrebujú konzulárnu pomoc.
Slovensko však v Líbyi nemá zastúpenie, najbližšie je v 2000 kilometrov vzdialenej Káhire. Podľa predchádzajúcich dohôd sa tiež môže obrátiť na zastupiteľský úrad Českej republiky v Tunise, 500 kilometrov od Tripolisu. "Treťou možnosťou, ktorý umožňuje táto úprava, je vyhľadať zastupiteľský úrad iného členského štátu v Tripolise, priamo v Líbyi. V tomto prípade napríklad Maďarska, ktorý vydá cestovné doklady deťom našej občianky a rodina sa vráti domov," povedal Bezák.
Novinka pomôže aj turistom, ktorí v krajine bez konzulátu napríklad stratia doklady. V tejto súvislosti ministerstvo pripomína, aby občania stratu nahlásili aj miestnej polícii.
 

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0

OPTIK

trnavadnes - regionálne noviny

Trnavadnes 21/2011 Aktuálne číslo
        27/2018

Prelistovať

Inzercia
Typovník a cenník

Archív novín
 

 

 

Téma čísla

Nová šéfka divadla nastúpi do funkcie 1. septembra.

V Majcichove vznikne rodinný minipivovar, zásobovať chce lokálne podniky v okolí.

Chodník na Dohnányho sa dočká rekonštrukcie. 

.

 

 

 

 

 

Počasie v Trnave