Sobota 23. 02. 2019
Dnes má sviatok: Roman, Romana, zajtra Matej

Folklórne slávnosti pod Poľanou pripomenú aj 380. výročie založenia Detvy

29. 06. 2018
Folklórne slávností pod Poľanou sa začnú v piatok 6. júla o 20. h. Kompletný program nájde verejnosť na www.fspdetva.sk.

Bratislava/Detva – Scénické i komorné folklórne programy, sprievodné podujatia ako Jarmok tradičných ľudových remesiel, Gajdošský dvor, ale i výstavy sôch, drevených plastík či modrotlače budú súčasťou 53. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou 6. - 8. júla. Organizátori o nich informujú na webovej stránke www.fspdetva.sk.

"Snažili sme sa folklórne slávnosti pripraviť čo najlepšie po všetkých stránkach, aby sa všetci návštevníci, účinkujúci a hostia u nás v Detve cítili dobre a ako doma. Urobíme všetko pre to, aby ste si všetci vychutnali oslavu folklóru naplnenú hudbou, spevom, tancom, ľudovými remeslami a tradíciami našich predkov," uviedol primátor Detvy Ján Šufliarský.

Otvárací program podľa jeho slov venovali spevákovi, vedcovi a vysokoškolskému pedagógovi Milanovi Križovi pri príležitosti jeho životného jubilea 90 rokov. Ďalšiemu, 80-ročnému jubilantovi, spoluzakladateľovi folklórnych slávností, tanečníkovi a choreografovi Igorovi Kovačovičovi bude patriť záverečný program festivalu s názvom Keď sme sa tak zišli...

Primátor pripomenul, že Detva si v tomto roku pripomína 380. výročie založenia mesta. "K tomuto výročiu okrem iného naše detvianske folklórne kolektívy pripravili na sobotný večer program pod názvom Detvani, Detvani...," priblížil Šufliarský s tým, že sprievodné podujatia nájdu návštevníci festivalu aj v kultúrnych zariadeniach mesta či v jeho uliciach.

Krajanská nedeľa, ktorej garantom je Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, bude po 45. raz patriť vystúpeniam krajanských súborov a spolkov Slovákov zo zahraničia. Predstavia sa s programom Čas plných komôr. "Po piaty raz budeme mať možnosť navštíviť aj ich Krajanský dvor s bohatou ponukou ľudových výrobkov, ľudových remesiel a tradičných jedál," dodal primátor Detvy.

Folklórne slávností pod Poľanou sa začnú v piatok 6. júla o 20. h. Kompletný program nájde verejnosť na www.fspdetva.sk.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0