Sobota 23. 02. 2019
Dnes má sviatok: Roman, Romana, zajtra Matej

Od júla začnú epidemiológovia zisťovať stav imunity populácie

29. 06. 2018
Cieľom je preveriť účinnosť súčasných očkovaní voči osýpkam, mumpsu, ružienke a vírusovým hepatitídam typu A, B, C.

 Bratislava – Stav imunity populácie Slovenska voči šiestim prenosným ochoreniam ukáže Imunologický prehľad (IP) SR 2018. Spúšťa ho Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR od 1. júla tohto roka. Cieľom je preveriť účinnosť súčasných očkovaní voči osýpkam, mumpsu, ružienke a vírusovým hepatitídam typu A, B, C. Výsledky budú známe v decembri tohto roka. Informovali o tom v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) a hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Ide o celoplošný nástroj na zistenie stavu imunity populácie SR na vybrané ochorenia, ktorý by sa mal podľa ministerky realizovať v intervaloch piatich až siedmich rokov. Ako dodala, prehľad bol nastavený na základe aktuálnej epidemiologickej analýzy. "Umožní nám to získať informácie, do akej miery je zabezpečená kolektívna imunita populácie, či očkovacie látky zabezpečujú tvorbu protilátok u očkovaných osôb a či sú správne nastavené termíny očkovania," priblížila Kalavská.

Prípravná fáza prehľadu trvala približne pol roka, spresnila ministerka s tým, že v súčasnosti prechádzajú k realizácii. Hlavný hygienik uviedol, že odberová fáza by mala trvať v období júl až september, po nej bude nasledovať fáza laboratórnych vyšetrení a fáza štatistického spracovania výsledkov. "Predpokladáme aj s pani ministerkou, že by sme tieto výsledky mohli mať koncom tohto roka," skonštatoval Mikas, pričom výsledky môžu ukázať, že sa súčasné nastavenie meniť nemusí. Na základe výsledkov však bude možné prehodnotiť a v prípade potreby upraviť stratégiu očkovania na Slovensku.

Výber účastníkov bude náhodný, zo všetkých okresov, zo všetkých vekových skupín, bez ohľadu na etnikum a s rovnomerným zastúpením oboch pohlaví. "V rámci IP 2018 budú vyšetrené séra celkovo od 4218 osôb evidovaných u všeobecných lekárov," vyčíslil Mikas s tým, že účasť je na dobrovoľnej báze.

Finančné požiadavky na IP boli odhadnuté na približne 256.000 eur, pričom zapojených bude 888 pracovníkov, z toho 338 pediatrov a všeobecných lekárov pre dospelých. Posledný takýto prehľad sa v SR realizoval naposledy v roku 2002 a preukázal dostatočnú kolektívnu imunitu populácie.

V súčasnosti je zaočkovanosť v SR v rámci základného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke v ročníku narodenia 2015 na úrovni 94,8 % (k 31. augustu 2017). Zaočkovanosť nižšia ako 95 % sa zistila aj na úrovni krajov, a to v rámci základného očkovania tzv. MMR vakcínou v 15. – 18. mesiaci života, pričom ide o očkovanie prvou dávkou vakcíny. V ročníku narodenia 2015 to bolo v štyroch krajoch, v ročníku narodenia 2014, 2013 a 2012 v dvoch krajoch a v ročníku narodenia 2011 v jednom kraji. Na okresnej úrovni hranicu zaočkovanosti 95 % nedosiahlo 36 okresov SR. V prípade očkovania druhou dávkou vakcíny v 11. roku života na celoslovenskej aj krajskej úrovni neklesla v kontrolovaných ročníkoch narodenia zaočkovanosť pod 95 %. Na okresnej úrovni túto hranicu nedosiahlo šesť okresov.

 

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0