Štvrtok 19. 09. 2019
Dnes má sviatok: Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava

V lesoparku na Kačíne možno vyskúšať apiterapiu

08. 08. 2018
Prostredníctvom apiterapie sa dosahujú dobré výsledky napríklad pri problémoch s krvným tlakom, oslabenou imunitou, alergiách, astme, ekzémoch, ale aj chorobách spôsobených stresom.

Bratislava – Pobyt v bratislavskom lesoparku ponúka okrem iných atrakcií i možnosť využiť apiterapiu, blahodarný účinok včelích produktov na zdravie. Vyskúšať ju možno v apidomčeku, ktorý Mestské lesy v Bratislave postavili na Kačíne.
„V drevenom apidomčeku sú umiestnené štyri úle a v lete sa v ňom zhromažďuje približne 120.000 včielok, ktoré nasycujú domček zdravým včelím vzduchom určeným na apiterapiu,“ priblížila hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer. Pripomenula, že prostredníctvom apiterapie sa dosahujú dobré výsledky napríklad pri problémoch s krvným tlakom, oslabenou imunitou, alergiách, astme, ekzémoch, ale aj chorobách spôsobených stresom.
"Návštevník leží na úľoch, ktoré sú vyskladané ako posteľ a počas terapie dýcha teplo, ktoré produkujú včely. Ide o jednoduchšiu formu dýchania včelieho vzduchu, ktorá sa odporúča aj rodinám s deťmi. Počas celej terapie v apidomčeku nedochádza k priamemu kontaktu návštevníka s včelami," popisuje spôsob terapie hovorkyňa.
Mestské lesy v Bratislave sa včelárstvu venujú od roku 2015. V súčasnosti sa starajú o dve včelnice, a to v záhrade horárne v Krasňanoch a na Kačíne, kde sa zároveň nachádza aj apidomček. Bratislavských lesníkov k tomuto kroku inšpirovala Stredná odborná škola pod Bánošom v Banskej Bystrici, ktorá apiturizmus zaviedla ako prvá.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0