Štvrtok 24. 10. 2019
Dnes má sviatok: Kvetoslava, zajtra Aurel

MFF Cinematik prinesie na 13. ročníku aj diela 13 režisérok

21. 08. 2018
Jeho tohtoročný program sa v kúpeľnom meste uskutoční v Dome umenia, kine Fontána, kinoklube, v Elektrárni Piešťany a premietať sa bude aj v rámci Bažant Kinematografu.

Piešťany - Medzinárodný filmový festival (MFF) Cinematik, ktorý bude v Piešťanoch od 11. do 16. septembra, ponúkne vo svojom 13. ročníku program zložený zo stovky titulov. Sú zaradené do jedenástich sekcií, hlavnou súťažnou ako každý rok je Meeting Point Europe. Záštitu nad ňou prebrala Medzinárodná federácia filmových kritikov FIPRESCI. Druhou súťažnou sekciou je Cinematik.doc, venovaný domácej dokumentárnej tvorbe. V ponuke je okrem iného aj špeciálna sekcia venovaná filmovej legende Jurajovi Herzovi, výber slovenských filmov Čo dom dal, sekcia nórskych filmov i filmový profil režiséra Joachima Triera. V Piešťanoch sa zíde tiež viacero titulov svetových aj domácich režisérok a scenáristiek. Ide o výnimočnú skupinu filmov ocenených na medzinárodných festivaloch v Cannes, Berlíne, Toronte, Rotterdame, Sundance, Locarne, Göteborgu a ďalších.

Podľa hovorcu festivalu Petra Konečného sa diváci môžu tešiť na koprodukčnú taliansku drámu Šťastný Lazzaro režisérky Alice Rohrwacher, nórsku koprodukčnú drámu Čo len ľudia povedia režisérky a scenáristky Iram Haq či autorský americko-nemecký film režisérky a scenáristky Jennifer Fox s názvom Príbeh, ktorý mal premiéru len pred pár mesiacmi v americkom Sundance. Slovensko bude mať zastúpenie v dokumente Smutné jazyky v réžii Anny Gruskovej, ktorý sa venuje otázke prítomnosti Karpatských Nemcov na Slovensku a v celovečernom dokumente Mečiar Terezy Nvotovej. "Európska filmová akadémia zaradila túto snímku medzi pätnásť dokumentárnych filmov, ktoré majú šancu získať Európsku filmovú cenu," informoval Konečný.

MFF Cinematik nikdy vo svojej histórii neponúkal len filmy, ale aj sprievodné podujatia, koncerty, diskusie, filmový kvíz, nočné zábavy a veľa stretnutí. Jeho tohtoročný program sa v kúpeľnom meste uskutoční v Dome umenia, kine Fontána, kinoklube, v Elektrárni Piešťany a premietať sa bude aj v rámci Bažant Kinematografu. Minulý rok MFF navštívilo viac ako 14.000 divákov.

Cinematik sa uskutoční s podporou Audiovizuáleho fondu a Ministerstva financií SR. Jeho čestnou riaditeľkou je herečka Božidara Turzonovová, umeleckým riaditeľom Vladimír Štric a výkonným riaditeľom Tomáš Klenovský.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0