Nedeľa 26. 05. 2019
Dnes má sviatok: Dušan, zajtra Iveta

Viscerálny tuk, záludný nepriateľ v našom tele

Viscerálny tuk, záludný nepriateľ v našom tele

08. 10. 2018
Zákernosť viscerálneho tuku spočíva v tom, že jedinec často nevie, že trpí jeho nadbytkom.

Čo je viscerálny tuk a ako nás ohrozuje? Asi všetci ste už aspoň čiastočne počuli niečo o záludnostiviscerálneho tuku a v čom spočíva jeho nebezpečenstvo. Našťastie vieme, ako je možné zamedziť jeho ukladaniu a ako znížiť jeho množstvo v našom tele.
Podkožný a viscerálny tuk
Väčšina nášho tuku v tele sa nachádza pod kožou a má dôležité funkcie:
• chráni naše telo
• obaľuje kĺby
• je dôležitou zásobárňou energie
a niektorých vitamínov.
Určitý podiel telesného tuku je pre nás životne dôležitý. Problém nastáva, ak je tento podiel väčší, než zodpovedá nášmu veku, pohlaviu a podobne. V tú chvíľu sa z nášho pomocníka stáva nebezpečný nepriateľ. Rovnaké je to s viscerálnym tukom.
Čo je viscerálny tuk
Viscerálny tuk sa nachádza v brušnej dutine okolo a vo vnútri našich orgánov a slúži k ich ochrane. Preto sa mu tiež niekedy hovorí tuk útrobný alebo tiež orgánový. V prípade, že máme tohto tuku nadbytok, môže nás oveľa viac ohroziť než tuk podkožný. Viscerálny tuk je veľmi úzko spojený s hyperlipidémiou, čo je vyššia hladina tukov v krvi. To môže viesť k závažným chronickým chorobám, zvlášť k cukrovke i k akútnym ochoreniam ako srdcový infarkt a mozgová mŕtvica.
Záludnosť viscerálneho tuku
Zákernosť viscerálneho tuku spočíva v tom, že jedinec často nevie, že trpí jeho nadbytkom. Kým podkožný tuk nám svoj nadbytok ukazuje až príliš okato, viscerálny tuk je skrytý. Určitým viditeľným signálom môže byť iba väčší obvod pása. Zaujímavé je, že množstvo viscerálneho tuku nie je závislé na množstve podkožného tuku v tele, inými slovami aj v prípade, že netrpíte nadbytkom podkožného tuku, môže vaše zdravie skryto ohrozovať viscerálny tuk.
Tuk sa v bruchu ukladá hlavne mužom
K ukladaniu tuku v bruchu sa skôr dopracujú muži, ženy sa zaobľujú väčšinou viac na stehnách a zadku. „Hovoríme o ženskom, hruškovom type obezity, keď sa tuk ukladá v podkoží, je menej rizikový a môže slúžiť ako energetická rezerva – v prípade tehotenstva, hladu a pod. Mužský typ obezity je oveľa zákernejší, pretože tuk v bruchu a hrudnej dutine obrastá životne dôležité orgány – ako pečeň, srdce, črevo a tie nemôžu dobre pracovať. Ale aj veľa žien trpí týmto typom obezity, a môžu to byť na prvý pohľad štíhle ženy – hovoríme im typ jablko,” hovorí Ing. Monika Bartolomejova, výživová poradkyňa zo Sveta zdravia. Vnútrobrušný, viscerálny tuk sa navyše správa ako samostatný orgán. Produkuje škodlivé látky a spomaľuje metabolizmus. Výsledkom bývajú krvné zrazeniny, upchaté cievy, vysoký krvný tlak, cukrovka, infarkt, mozgová príhoda a neskôr aj onkologické ochorenia. Môže dokonca aj za chrápanie a poruchy spánku. A to všetko z jedného tučného brucha.
Viscerálny tuk vo vyššom veku
Nové výskumy ukazujú, že aj keď sa nemení vaša hmotnosť a percento tuku, môže sa zvyšovať miera viscerálneho tuku. Tuk sa totiž začne ukladať do iných miest a napr. s pribúdajúcim vekom alebo v dôsledku nepriaznivých hormonálnych zmien je to práve do oblasti brucha a brušných orgánov.
Ako Vám s chudnutím pomôžeme my?
Naši výživoví poradcovia pracujú podľa Komplexnej nutričnej typológie. Jedná sa o metódu, ktorú vyvinuli poprední odborníci na stravovanie na čele s RNDr. Petrom Fořtom, CSc.
Na základe komplexnej diagnostiky vášho tela zistíme váš metabolický typ. Poradíme vám, ako sa máte správne stravovať. Redukčný plán v prvom rade zohľadní potrebu redukcie viscerálneho tuku, následne telesného a s tým spojenú celkovú redukciu hmotnosti pri komplexnom zachovaní svalovej hmoty. Získate vzorový jedálny lístok a zoznam potravín, ktoré sú pre vaše telo vhodné a ktorých by ste sa mali vyvarovať. Pravidelné kontroly, poradenstvo, motivácia a podpora sú úplnou samozrejmosťou, s čím súvisí komplexná zmena stravovacích a chuťových návykov. Klient nielen zmierni či úplne odstráni svoje zdravotné problémy, ale vyrieši aj estetický problém nadváhy.

Svet zdravia Trnava, Štefánikova 21,  0911 468 728

Autor: (reklamný článok)

Diskusia   0