Štvrtok 24. 10. 2019
Dnes má sviatok: Kvetoslava, zajtra Aurel

Kniha Trnava známa-neznáma prináša poznatky Mateja Bela o meste

19. 11. 2018
Z autorových slov jasne cítiť uznanie a žičlivosť Trnave i jej obyvateľom.

Trnava – Po viac ako dvesto rokoch, čo barokový vzdelanec a polyhistor Matej Bel uverejnil v rámci svojho diela Notície o Uhorsku opis mesta Trnava, prichádza vydavateľstvo Dajama s knihou Trnava známa – neznáma. V nej uverejnilo preklad Belovho textu z latinčiny, z ktorého sa môžu čitatelia dozvedieť, ako videl mesto v prvej polovici 18. storočia.
Matej Bel opísal Trnavu ako „prekvitajúce a bezpečné mesto, spájajúce v sebe výhody vidieka s prvkami mestského života". "Z autorových slov jasne cítiť uznanie a žičlivosť Trnave i jej obyvateľom. Bol nesporne obdivovateľom Trnavy, navštevoval ju, mal tu viacero priateľov," povedal pre TASR editor knihy Daniel Kollár. Belove poznatky o počiatkoch mesta, o rozvoji Trnavy, jej obyvateľoch, ich povahových črtách, tiež o budovách, úradoch, súdoch i chotári preložila klasická filologička Erika Juríková z Katedry klasických jazykov Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity. Bel sa venoval tiež jednému z najvýznamnejších Trnavčanov– vzdelancovi Jánovi Sambucovi, ktorý patrí k najväčším humanistom stredoeurópskeho priestoru 16. storočia. Rozsiahla kapitola sa zaoberá Trnavskou univerzitou (1635-1777), opisuje ako fungovali jej fakulty, spolky, ale tiež študentský život.
"Hoci je Belov opis jedným zo základných knižných prameňov k dejinám Trnavy, dosiaľ nebol vydaný v slovenskom preklade," konštatoval Kollár s tým, že vydavateľstvo by chcelo pokračovať aj ďalšími mestami, najbližšie Bratislavou. Kniha je bohato ilustrovaná kresbami a vedutami z viacerých archívnych zdrojov.
Notitia Hungariae novae historico-geographica (Historicko-zemepisné vedomosti o súvekom Uhorsku) boli celoživotným dielom Mateja Bela. Notície vychádzali v rokoch 1735 až 1742, obsahujú historicko-geografické poznatky predovšetkým o stoliciach z územia Slovenska, doplnené sú okrem iného mapami viacerých stolíc od Samuela Mikovíniho a ich súčasťou sú aj anekdoty z príslušných území. Za túto prácu cisár Karol VI. povýšil Mateja Bela do šľachtického stavu.
 

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0