Štvrtok 24. 10. 2019
Dnes má sviatok: Kvetoslava, zajtra Aurel

Rodáci si pripomenú výročie narodenia Ružovej grófky

22. 11. 2018
Kytice kvetov položia ku katafalku grófky, ktorá rozšírila meno Dolnej Krupej vďaka svojmu pestovateľstvu ruží.

Dolná Krupá – Spomienku na Máriu Henrietu Chotekovú – Ružovú grófku pri príležitosti 155. výročia narodenia pripravili jej priaznivci na sobotu 24. novembra v dolnokrupskom mauzóleu. Kytice kvetov položia ku katafalku grófky, ktorá rozšírila meno Dolnej Krupej vďaka svojmu pestovateľstvu ruží. Svojho času patrila k najväčším pestovateľom a šľachtiteľom ruží v Európe.

"Napriek tomu, že Mária Henrieta Choteková má svoje heslo v Encyklopédii slovenských žien, verejnosť vie o tejto osobnosti našich dejín stále pomerne málo," konštatoval Stanislav Petráš, ktorý sa dlhodobo venuje skúmaniu života grófky a v lete tohto roku vydal o nej knihu Ružová grófka a jej svet a podtitulom Neobyčajný príbeh nezvyčajnej šľachtičnej.

Na začiatku 20. storočia založila Mária Henrieta Choteková rozárium pri vidieckom sídle rodu Chotekovcov v Dolnej Krupej pri Trnave, ktoré v čase najväčšej slávy malo okolo 6000 druhov ruží. Bola známou po celej Európe, kvety šľachtila, predávala, chodila po rôznych prednáškach a svoje záhony dopĺňala novými druhmi, ktoré získavala na cestách. "Okrem toho stíhala v kaštieli prijímať návštevy, vrátane novinárov, ktorí pátrali po stopách slávneho Beethovena. Vzletne a s patričnou dávkou zveličenia dokázala ako skvelá rozprávačka upútať ich pozornosť, vďaka čomu ožila tradícia návštev skladateľa v Dolnej Krupej a jeho tajnej lásky. A nielen to, svetu predstavila kolekciu obrazov po svojich predkoch a svoj vzťah k prasesternici Žofii, ktorá sa vydala za príslušníka habsburskej dynastie a v roku 1914 ju spolu s manželom zavraždili v Sarajeve. Kaštieľ a park v Dolnej Krupej sa začiatkom 30. rokov vďaka nej dočkali pomerne veľkej publicity," uviedol Petráš.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0