Streda 16. 10. 2019
Dnes má sviatok: Vladimíra, zajtra Hedviga

Fajčiť začínajú už deti v základných školách

26. 11. 2018
Takmer 34 percent detí vo veku 11 až 14 rokov uviedlo, že už skúšalo fajčiť cigarety.

Bratislava - Skúsenosť s cigaretou majú už desaťročné deti. Mladí sa snažia byť ako dospelí či byť obľúbení v partiách, konštatuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Štatistiky ukazujú, že prvá skúsenosť s cigaretou neobchádza ani štvrtákov v základných školách. Takmer 34 percent detí vo veku 11 až 14 rokov uviedlo, že už skúšalo fajčiť cigarety. Vyplýva to zo školského prieskumu TAD v roku 2014 na vzorke 5436 žiakov základných škôl. K dennej potrebe aspoň raz si zapáliť cigaretu sa priznalo 24 percent zo 4908 oslovených stredoškolákov. Deti fajčiarov sa k tomuto zlozvyku uchyľujú častejšie ako deti nefajčiarov.

"Nikotín je podľa odborníkov návykovejší ako heroín alebo kokaín. Detských a pubertálnych fajčiarov zaraďujeme medzi ťažko liečiteľnú skupinu, pretože fajčenie si nespájajú ani s chorobou, ani s lekárom," povedala vedúca odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ SR Jana Hamade. Myslí si, že mladým chýba motivácia k liečbe, sebareflexia a sebakontrola, napríklad pri tlaku okolia zo strany rodičov a pedagógov.

"Väčšina z nich sa domnieva, že prestane fajčiť, kedy bude chcieť, mnohí však v dospelosti zisťujú, že to tak nie je. V prípade mladých je potrebná spolupráca rodiča, pedagóga a špecializovaného poradenstva v rámci centier závislosti od tabaku," doplnila s tým, že motivačne riadené rozhovory odborníkov centier dvojnásobne zvyšujú šance dieťaťa na odvykanie od fajčenia.

Vychovávať deti k tomu, aby nezačali fajčiť, treba podľa Hamade už v predškolskom veku. Radí posilňovať ich sebavedomie, vytvárať doma atmosféru pohody a spokojnosti, nefajčiť v domácnosti, zaujímať sa o trávenie voľného času detí, vysvetľovať im škodlivé následky fajčenia a skutočnosť, že cigareta nie je symbolom dospelosti.

Fajčiarom, ktorí chcú so svojou závislosťou bojovať, môžu pomôcť špecializované poradne na odvykanie od fajčenia pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) , základné poradne zdravia pri RÚVZ, ale aj Linka pomoci na odvykanie od fajčenia na telefónnom čísle 0908 222 722, ktorá funguje už viac ako dva roky.

"Odborníci na protifajčiarskej linke prijali k júnu tohto roka približne 1700 opodstatnených hovorov," uviedol vedúci odboru podpory zdravia ÚVZ SR Robert Ochaba. Dodal, že po telefonáte sa viac ako 70 percent volajúcich rozhodlo riešiť svoj problém osobne v poradniach RÚVZ.

Špecializované poradne na odvykanie od fajčenia poskytli minulý rok poradenstvo takmer 1200 občanom. Ponúkajú individuálne aj skupinové poradenstvo ako prestať fajčiť pomocou psychologických techník.

Foto, text: © 2018 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0