Pondelok 18. 11. 2019
Dnes má sviatok: Eugen, zajtra Alžbeta

Výstavou militárií si pripomenú výročie povstania

12. 02. 2019
V hornoorešianskom kultúrnom dome sa časťou svojej zbierky predstaví Klub vojenskej histórie Trnavská posádka.

Horné Orešany – Zbrane i uniformy vojakov, ktorí operovali v pohorí Malých Karpát pri obci Horné Orešany počas Slovenského národného povstania (SNP) si bude možné pozrieť na výstave, ktorú pripravujú na sobotu 23. februára. V hornoorešianskom kultúrnom dome sa časťou svojej zbierky predstaví Klub vojenskej histórie (KVH) Trnavská posádka.

"Pripomenieme si ňou výročie SNP. V tomto roku sa pri tejto príležitosti uskutoční veľa podujatí, na viacerých budeme mať účasť, tak začíname už teraz," povedal pre TASR Martin Ostrovský z KVH. Uviedol, že aj na západnom Slovensku pôsobili počas 2. svetovej vojny partizánske skupiny a odohrali sa tu mnohé boje. "Výnimkou nebolo ani okolie Horných Orešian v okrese Trnava," uviedol. KVH sa hlási k odkazu Trnavskej posádky, ktorá o sile zhruba tritisíc mužov ako jediná zo západu odišla do SNP a zapojila sa do bojov v oblasti Hronský Beňadik, Zlaté Moravce, Píla, Horné a Dolné Hámre, Nová Baňa, Žarnovica a Kremnica. Zoskupenie nadšencov vojnovej histórie pôsobí od roku 2016, jeho členovia však majú dlhoročné skúsenosti v iných kluboch.

Foto, text: © 2019 TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Diskusia   0