Piatok 15. 11. 2019
Dnes má sviatok: Leopold, zajtra Agnesa

Malý Dobrofest s veľkými hviezdami

Malý Dobrofest s veľkými hviezdami

19. 02. 2019
Organizátori sa takto snažia nadviazať na tradíciu dnes už nejestvujúceho festivalu.

Medzinárodný hudobný festival Dobrofest - Trnava je už dávno minulosťou, no spomienku naň oživí aj v tomto roku jeho mladší brat Malý Dobrofest 2019. Nesie podtitul Koncert pre Johna Dopyeru a ako to vyplýva už z jeho názvu, bude venovaný pamiatke významného slovenského rodáka Jána / Johna Dopyeru (1893-1988), vynálezcu rezofonickej gitary - dobro, ktorý nielenže daroval svetu hudobný nástroj s nádherným zvukom, ale jeho pomenovaním dostal slovenské slovo dobro do slovníka tisícov muzikantov na celej zemeguli.
Organizátori sa takto snažia nadviazať na tradíciu dnes už nejestvujúceho festivalu, ktorý bol jedinečným a jediným podujatím svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj na celom svete a v minulosti prispel výraznou mierou k zviditeľneniu Trnavy i celého Slovenska.
Piaty ročník Koncertu pre Johna Dopyeru, rodáka zo Stráží na Záhorí, ktorý vyrastal v Dolnej Krupej pri Trnave a roku 2003 mu Mesto Trnava udelilo Čestné občianstvo in memoriam, pripomenieaj 90. výročie zrodu slávneho dreveného modelu rezofonickejgitary so slovenským názvom - dobro, ktorú si dal John Dopyera patentovať roku 1929 spolu so svojim mladším bratom Rudym.
Samozrejme tento špeciálny festivalnebude len o výročiach a spomienkach, ale hlavnú rolu počas celého večera bude hrať kvalitná hudba, ktorá prinesie závan medzinárodnej atmosféry, aká panovala v Trnave za starých čias Dobrofestu.
Medzi hlavné hviezdy večera bude nepochybne patriť legendárna česká skupina Poutníci, v ktorej hrá slovenský dobrista Peter Mečiar. Poutníci na svojom vystúpení ponúknuokrem novších skladieb aj svoje najznámejšie hity, piesne ako Panenka, Pojďmesenapít či Hotel Hillary.
Ďalšou veľkou hviezdou Malého Dobrofestu bude charizmatickýanglický spevák, hráč na rezofonickú gitaru i dobro, skladateľ a producent Michael Messer, ktorý je považovaný spolu s DuaneAllmanom a Ry Cooderom za jedného z najlepších slide gitaristov na svete. Roku 1991 bol vyhlásený za Britského akustického bluesového umelca roka. Na Dobrofeste hosťoval v roku 1998 a teraz sa po 21 rokoch vráti do Trnavy spolu s medzinárodne uznávaným gitarovým mágom, akustickým gitaristom DamiromHalHaliličom z Chorvátska.
Multižánrovú ponuku obohatí česká skupina Professional Deformation (foto), zložená zo štyroch špičkových inštrumentalistov a vokalistov, vrátane vynikajúceho dobristu Radeka Vaňkáta. Ich pôsobivá a energická fúzia melodického bluegrassu, swingu a rockabillyprinesie do Trnavy množstvo rozdielnych farebných nálad a nepochybne si nájde množstvo priaznivcov medzi poslucháčmi.
Koncertný hold vynálezcovi rezofonickej gitary príde vzdať na Malý Dobrofestaj jeden z najlepších slovenských hráčov na dobro Henrich Novák, ktorý je považovaný za európsku extratriedu. Vystúpi vo dvojici spolu s gitarovým virtuózom Petrom Luhom a toto unikátne spojenie zvuku akustického dobra s modernou elektrickou gitarou žánrovo prepojí blues s rockom, jazzom a s bluegrassom.
Hlavným organizátorom podujatia je Trnavská hudobná spoločnosť o.z., ktorá na Malý Dobrofest2019 pozýva všetkých priaznivcov dobrej hudby. Uskutoční sa v piatok 22. marca v sále Hotela HolidayInn v Trnave. Začiatok o 19. hodine, vstupné 14.- EUR.
Predpredaj vstupeniek: www.ticketportal.sk a CD AQUARIUS Rock Shop Trnava.
Festival z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia, Trnavský samosprávny kraj a Mesto Trnava. Partnermi festivalu sú: Hotel HolidayInn, Libros, Edit Print, Penzión Oáza, WebHouse a HALADA advokátska kancelária.Mediálni partneri: trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, domesta.sk, MY Trnavské noviny, Trnava dnes, bluesmusic.sk, TV VEGA.


 

Autor: (reklamný článok)

Diskusia   0